Elulugu

Sündisin 24 .12. 1975.a. Tallinnnas ja kasvasin üles Keila väikelinnas.

Noorena vaatasin Soome televisiooni ja kuulasin pea katkematult kodus mängivat lintmakki või plaadimängijat. Ehk kasvasin üles muusikaga ja sellest sai juba väga noorena minu jaoks eriline osa elust. 

 

Kuna minu vanaema kutsuti pidevalt erinevatele üritustele laulma ja akordioni mängima, nägin juba lapsena, millist vaeva ja harjutamist ühe laulu selgeks õppimine nõuab. 

 

Võtsin endale eeskujuks juba noore poisina Soome televisioonist nähtud Ameerika ja Briti muusikud ja lauljad. Nende eeskujul olen otsustanud laulda vaid inglise keeles, millele jään kindlaks kuni muusika tegemisega lõpparve teen. Isegi pahameel ja kriitika, mida seetõttu saanud olen, ei muuda minu meelt. 


Kui mu perekond nägi minu muusikalembust, siis otsustasid nad mind juba noorena muusika- ja klaverikooli panna. Õnneks või kahjuks ei suutnud ma seal üle 3 aasta olla, sest nende õppekavad ja “kastis mõtlemine” (Loe: kastis musitseerimine) oli minu jaoks väljakannatamatu. 

Minu eluviis on soul ja funk. See väljendub minu enda elus, kogemustes, käitumises ja suhtumises iga päev ja igal kontserdil.

Kõik, mida nad muusika- või klaverikoolis tegid ei sobinud minuga. Ei sobinud minu isiksusega. 

Juba siis tahtsin ma erineda. Tahtsin teha midagi sellist mida keegi teine polnud varem teinud. Tahtsin laulda nii nagu mitte keegi polnud varem laulnud ja teha muusikat teisiti. 

Seega jäi muusikaline haridussüsteem kõrvale. 

 

Seega oli kõik minu enda teha. Hakkasin iseseisvalt ennast musikaalselt ja koreograafiliselt edasi arendama. Kasutasin kogu oma vaba aja laulmise, tunnetamise ja liikumise õppimisele – õppimisele kuidas teha kõike nii nagu seda tegid või olid teinud minu eeskujud. 

Need mõjutused paistavad tähelapanelikule jälgijale väga selgelt välja, kui minu tänaseid kontserte kuulada või vaadata.  

Mõjutused

Kahtlen, et laulaksin nii nagu ma seda täna teen ilma James Browni, Tina Turneri või paljude paljude teiste afroameerika gospellauljate mõjutusteta. 

 

Ja ma ei karda olla teistmoodi vaid see pigem sobib mulle. Kui kõik tahavad minna vasakule, siis kisub mind justkui meelega paremale. Mulle meeldib olla “the odd one out”!

1996 aastal algas minu professionaalne laulja karjäär. Nimelt Maryn E Coote palus mul keset oma kontserti tulla lavale ja esitada “Rolling on the river” ehk “Proud Mary”. See hetk saigi alguseks ühele keerulise laulja veelgi keerulisemale laulja karjäärile. Mind eristas juba siis minu eelistus esineda pigem LIVE-kontserdil, kui oma plaati salvestada. Ning minu jaoks ei olnud vahet, kas mind kuulas 1 või 10 000 inimest. 

 

Tänu sellistele veidratele eelistustele on minu karjääri ajal olnud aegu, kus olen olnud rohkem tegev või siis tagaplaanile vajunud. Kuid ma keeldun tegemast asju kenasti ja kergesti, sest mulle meeldib teha kõike oma elus ägedalt ja võimsalt. 

Tahtsin laulda nii nagu mitte keegi polnud varem laulnud ja teha muusikat teisiti.

Kogemused

Olen saanud omajagu kogemusi baarides ja klubides laulmisega. Olen esitanud nn “evergreen” ehk igihaljaid lugusid, mis olid pea igaühe repertuaaris. Oma raskesti käsitletava loomuse ja oskusliku allumatusega rutiinile lõin peagi sellele käega ja asusin oma individuaalsete projekte tegema. . 

Olen oma professionaalse karjääri jooksul teinud koostööd väga paljude Eesti tippmuusikutega, laulnud koos New Yorgi gospelkooriga, esinenud tuhandete inimeste ees…

Aga miski sellest pole tegelikult oluline. Muusika juures on kõige olulisem see, et seal on alati midagi veel juurde õppida. Seal on alati midagi uut leida ja avastada. Midagi uut proovida. 

Minu suhtumine muusikasse on erinev. Minu suhtumine inimestesse, kes musitseerivad ja seda endas arendada soovivad on erinev.
Minu jaoks ei ole vajalik kedagi maha suruda, kedagi maha teha või kedagi allapoole tõmmata. Sõnadel on tohutu jõud ja meil on igaühel jõud kasutada neid positiivsel eesmärgil. Minu jaoks on oluline, et igaüks saaks kuskilt alustada ja näha oma progressi aja jooksul ning selle eest tunnustust. 

Olen oma vastuolulise käitumise, isiksuse ja suhtumisega muusikasse teeninud Eestis välja Eesti Soulmuusika Kuninga tiitli (“King of Soul”)
Minu jaoks ei ole see tiitel enese upitamiseks vaid pigem kohustus teenida inimesi. Teeninda inimesi läbi selle, et laulda nagu mitte keegi teine varem!

Minu lavaline liikumine tuleb minu seest ja ma ei oska seda selgitada. Olen enda arvates loovinimene ja küllap ma lasen laval oma loovusel liikuda ja minu keha juhtida. Sama kehtib ka minu laulmise kohta, sest artist ei ole midagi ilma nõndanimetatud X-faktorita. 

 

Minu eluviis on soul ja funk. See väljendub minu enda elus, kogemustes, käitumises ja suhtumises iga päev ja igal kontserdil. 

Isegi minu lavakostüümid on iga aastaga muutunud kallimaks ja kirkamaks ning olen jõudnud olukorda, kus “pean” hakkama iseendaga võistlema lavakostüümide meeldejäävuses. Ja ilmselgelt on õigele esinejale (artistile) oluline pidevalt veelgi parema ja veelgi uhkema kostüümiga lavale ilmumine. 

 

Olen peamiselt laulnud usa ja briti hittlaule, mis on minu souli-hingele sobivad olnud ning 2019 aastal jõudsin sinnani, et kirjutasin oma esimese laulu. Tänaseks päevaks on neid juba päris mitmeid aga nagu noorusajal, siis ka nüüd ei ole lugude salvestamine minu esimene prioriteet. Aga küll ma sinnani ka jõuan.

Muusika juures on kõige olulisem see, et seal on alati midagi veel juurde õppida. Seal on alati midagi uut leida ja avastada. Midagi uut proovida.

Kontserditel saavad alati esitatud need lood aga võib öelda, et lood valivad enamasti minu, mitte mina lood:

  • “Man´s world.”
  • “I wan´t to take your higher”
  • “Please, please, please”
  • “Proud Mary”
  • “Hold on I´m coming” ja muud Funk ja R&B klassikalised lood

Kui peaksin ennast lühidalt iseloomustama, siis ütleksin, et olen muusik, laulukirjutaja, laulja ja peamiselt ikkagi meelelahutaja. Usun, et kõik, mida tegin 10 aastat tagasi, teen ka homme ja 10 aasta pärast aga annan endast veelgi rohkem. Lisaks muusikale tegelen ka antiik ja vanavara kogumise ja muuga, mis minu rahutut hinge paelub.

Olen oma vastuolulise käitumise, isiksuse ja suhtumisega muusikasse teeninud Eestis välja Eesti Soulmuusika Kuninga tiitli (“King of Soul”)

Kris Korner
Scroll to Top